Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Zažívací trakt

Směřujte přesně k cíli

vynikající výsledky léčby

Protonová léčba je vhodná i pro komplikovaná onemocnění

Protonová léčba je šetrná a přesná metoda ozařování. Díky vlastnostem protonového paprsku dokáže precizně zacílit přímo do nádoru a tak výrazně snížit komplikace a vedlejší nežádoucí účinky. Protonovou terapii je možné využít i při léčbě onemocnění, u nichž bylo doposud ozařování komplikované a rizikové. Patří k nim nádory jícnu, slinivky břišní, jater a oblasti svěrače konečníku.

Protonová terapie při léčbě nádorů zažívacího traktu:


U nádorů, které zasahují do dutiny hrudní (např. v léčbě nádorů jícnu) protonová radioterapie:


U nádorů, které zasahují do pánve (např. v léčbě nádorů análního kanálu) protonová radioterapie:


Protonová léčba u nádorů slinivky břišní

Protonová léčba u nádorů slinivky břišní je vhodná v následujících situacích: jako předoperační ozařování pro lokálně pokročilé nádory, které bude možné výhledově operovat. Nebo jako samostatné ozařování, pro lokálně pokročilé nádory, které nelze operovat. A také jako pooperační ozařování po kompletní nebo částečné operaci.

Dvě zásadní výhody protonového ozařování nádorů slinivky břišní

Protonové ozařování má při léčbě nádorů slinivky dvě zásadní výhody. První z nich je minimalizace záření na zdravé tkáně a orgány. Pomocí protonového záření lze dodat do oblasti postižené nádorem dostatečně vysokou a účinnou dávku záření a současně redukovat zátěž okolních a zářením zranitelných orgánů, jako jsou játra, ledviny, žaludek, dvanácterník, tenké střevo a mícha. Druhou podstatnou výhodou je možnost ozáření mízních uzlin. Díky protonovému záření lze dodat účinnou dávku i do oblasti spádových mízních uzlin, které jsou často také postižené nádorovým onemocněním.

Protonová léčba u nádorů jícnu

Protonová terapie je u nádorů jícnu doporučována jako vhodná léčba v těchto situacích: jako ozařování předoperační, po němž následuje chirurgický výkon. A také jako ozařování samostatné, a to u onemocnění, kde se neplánuje chirurgický výkon z jakýchkoliv důvodů (umístění nádoru, zdravotní stav pacienta apod.)

Protonová léčba u nádorů jater

U nádorů jater (hepatocelulární karcinom) je protonová léčba vhodná především při onemocnění, které nelze léčit chirurgickým výkonem, které nezakládá ložiska kdekoliv mimo játra a také pokud pacient není zařazen do transplantačního programu.

Protonová léčba u nádorů análního kanálu

V případě nádorového onemocnění análního kanálu je protonová radioterapie vhodná vždy, pokud je záměr léčby dosáhnout kompletního ústupu onemocnění a trvalého vyléčení a to se zachováním funkce svěračů.

Protonová léčba směřuje přesně do nádoru

Při použití moderní metody ozařování protonovým svazkem lze přesně zaměřit požadovanou oblast. Cílem protonové léčby je dopravit potřebnou dávku záření do nádoru a zároveň neohrozit okolní zdravé tkáně a orgány. Protonový paprsek se dokáže zastavit přímo v nádoru a významně tak snižuje ozáření okolí nádoru a důležitých orgánů. Zároveň výrazně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků.

Chcete více informací o léčbě rakoviny zažívacího traktu?

‹ Zpět

Zažívací trakt

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde